Aktuality

ČRo Radiožurnál: Schizofrenici se od zdravých lidí neliší. Pokud mají dobrou léčbu, říká psychiatrička Marta Holanová

Chtěli byste mít za souseda psychicky nemocného člověka? Podle průzkumu Sociologického ústavu je něco takového nepředstavitelné pro téměř 70 procent Čechů. „Je to nefér,“ říká v rozhovoru s Lucií Výbornou psychiatrička Marta Holanová.

Je to jen pár dnů, co odstartovala osvětová kampaň 100 tisíc neviditelných. Ta má za cíl zbavit Čechy strachu ze schizofrenie – a jak ukazují právě průzkumy, nejde o zbytečný cíl. „Jsou-li pacienti dobře léčeni, neliší se od ostatních. Stejně jako třeba pacienti s cukrovkou,“ dodává lékařka.

Moderní léčba schizofrenie je prý navíc stále efektivnější. Jak z vlastní zkušenosti potvrzuje i Alžběta Klímová, peer pracovnice a také pacientka doktorky Holanové. 

Ze všeho nejvíc potřebují psychiatričtí pacienti pochopení. Naslouchejte, respektujte, snažte se získat co nejvíc informací.Alžběta Klímová

„Před třemi lety jsem podstoupila injekční léčbu, to bylo v době, kdy jsem brala kvanta léků. Měla jsem pocit, že léky nezabírají, a vedlejší účinky byly obrovské. Po injekční léčbě se všechno začalo zlepšovat, poslední prášek jsem vysadila před rokem. Jako bych se najednou probudila z 20letého spánku, mám pocit, že jsem se vrátila do života!“

Léky pomáhají

Nepředstavujte si ovšem léky proti schizofrenii jako ultimátní zlo. Jak totiž říká doktorka Marta Holanová, díky za ně. 

„Léčba schizofrenie díky nim v 50. letech začala být účinná. Nastal boom psychofarmak. Ta ovšem měla hodně vedlejších účinků, ostatně jako všechny léky,“ popisuje. „Dnešní psychofarmaka už jsou bezpečná, jak ve formě tablet, tak ve formě injekcí. Nové formy mají ovšem méně vedlejších účinků a jsou trvalejší.“

Schizofrenie není nádor, ale spíš funkční porucha. Pacient vnímá všechno jako zdravý člověk, má ale vjemy posunuté do jiných souvislostí. Tak vznikají bludy.

Zdroj: https://radiozurnal.rozhlas.cz/schizofrenici-se-od-zdravych-lidi-nelisi-pokud-maji-dobrou-lecbu-rika-7615921

 

ČRo Radiožurnál: Schizofrenici se od zdravých lidí neliší. Pokud mají dobrou léčbu, říká psychiatrička Marta Holanová

Na projektu se podílí a finančně ho zajišťují společnosti Janssen-Cilag s.r.o., Lundbeck Česká republika s.r.o. a ELI LILLY ČR, s.r.o. Za spolupráci a podporu děkujeme i dalším partnerům.

Janssen
Lundbeck
Lilly
Česká psychiatrická společnost
PENTA REAL ESTATE
Seznam
NEWTON Media
Dotyk II